Oznamujeme Vám , že v areáli lomu Svätuše , okres Trebišov je otvorená prevádzka : Zariadenie na zhodnocovanie stavebných odpadov ( nie komunálny odpad ).
Dávame odpadu druhú šancu na život
Šetríme prírodné zdroje
Šetríme vlastné peniaze
Šetríme energiu
Znižujeme množstvo odpadu na skládkach
Chránime životné prostredie
Prispievame k ochrane klímy
Väčšina ľudí triedenie odpadu zanedbáva. Ako ho správne triediť?
Triedenie odpadu je pre Slovákov stále problémom. Podľa prieskumu agentúry Focus, ktorý bol realizovaný v septembri v roku 2015, najväčšiu pozornosť v rámci triedenia odpadu venujú obyvatelia v Žilinskom a Trnavskom kraji, najmenšiu v Bratislavskom a Košickom kraji.
Od januára 2016 vstúpil do platnosti nový zákon o odpadoch, ktorý podľa Ministerstva životného prostredia mení systém odpadového hospodárstva. ,,Dovozcovia a vývozcovia sa postarajú o vytriedený odpad na vlastné náklady, ľudia budú viac motivovaní separovať a obce podľa aktuálnych odhadov ušetria ročne až 30 miliónov eur," povedal hovorca rezortu Ministerstva životného prostredia, Maroš Stano.
S triedením odpadov má problém stále mnoho ľudí, ktorí často nevedia, do ktorých nádob je potrebné jednotlivý odpad vhadzovať. Zákon preto priniesol aj farebné rozlíšenie zberných nádob alebo vriec, do ktorých má občan triediť.
Do MODRÝCH zberných nádob, ktoré sú určené na triedenie papierových materiálov, zaraďujeme: noviny, časopisy, reklamné letáky, kancelársky papier, kartóny, krabice, papierové obaly a podobne.
Nepatria tu: mokrý, znečistený či mastný papier, použité plienky, hygienické potreby, asfaltový a dechtovaný papier.
Do ŽLTÝCH zberných nádob, ktoré sú určené na plastové materiály, zaraďujeme: PET fľaše od nápojov, igelitové vrecká, kelímky, fólie, polystyrén a iné. PET fľaše je potrebné pred vyhodením stlačiť, aby sa tak zmenšil ich objem.
Nepatria tu: znečistené plasty, PET fľaše z potravinárskych olejov, obaly od nebezpečných látok – obaly od motorových olejov, farieb či chemikálií.
Do ZELENÝCH zberných nádob, ktoré sú určené na sklenené materiály, zaraďujeme: nevratné obaly zo skla od nápojov, tabuľové sklo, sklenené nádoby, črepy a podobne.
Nepatria tu: keramika, autosklo, porcelán, zrkadlá, TV obrazovky a podobne.
Do ČERVENÝCH zberných nádob, ktoré sú určené na kovové materiály, zaraďujeme: konzervy, kovové obaly, alobal, kovové súčiastky a výrobky, nápojové plechovky. Tento materiál je taktiež možné odniesť do zberného dvoru či do zberne kovov.
Nepatria tu: kovové obaly, ktoré sú kombinované s iným obalom, napríklad obaly zo zubnej pasty.
Ďalšou kategóriou sú nápojové obaly (ľudovo nazývané aj ako tetrapaky). Farba zbernej nádoby, ktorá je určená na nápojové obaly, je oranžová. V rámci jednotlivých miest a obcí sa však triedenie môže líšiť a nápojové kartóny sa triedia spolu s inou zložkou odpadu a to na základe rozhodnutia zberovej spoločnosti či obce. Vhodné je preto orientovať sa prostredníctvom popisov či nálepiek, ktoré bývajú umiestnené na kontajneroch. V prípade, že sa nápojové obaly vo vašom meste či obci zbierajú, je potrebné ich vhadzovať do zberných kontajnerov či igelitových vriec, ktoré sú na to primárne určené.
Vedeli ste, že...?
PLASTY
Slováci používajú takmer najviac plastových tašiek spomedzi krajín Európskej únie, pričom až 89 % týchto tašiek použijeme iba jedenkrát. Priemerná ročná spotreba v EÚ dosahuje 198 jednorazových plastových tašiek, čo predstavuje dennú spotrebu 1 tašky na domácnosť.
Opakovanou recykláciou sa skracujú celulózové vlákna, takýto papier je možné kompostovať.
KOVY
Podobne ako sklo, ani hliník a oceľ nestrácajú opakovanou recykláciou svoje vlastnosti.
SKLO
Sklo môžeme recyklovať donekonečna bez straty kvality a čistoty.
NÁPOJOVÉ KARTÓNY
Ide o tzv. viacvrstvový kombinovaný materiál (VKM), ktorý je tvorený z viacerých druhov materiálu.
Po nebezpečnom odpade tvoria nápojové kartóny najmenej zastúpenú zložku komunálneho odpadu.